We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount HD Dual Vertical Widescreen 32-50"
SKU
7350105214387
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount HD Dual Vertical Widescreen 32" - 50" - Mounting kit ( dual-screen, mounting arm ) for LCD display - black - screen size: 32" - 50" - table mount
- A high level designed productline for office use
- Made for the semi professional user
- Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 50"
- Simplified installation and simple after adjustment possibilities
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 50 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 48 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105214387 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M VESA Wallmount HD Dual Vertical Widescreen 32" - 50" frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Flexible, sleek and streamlined, the Dual Vertical version you can position two screens ontop of each other. Create a monitorwall on your desk. Reposition your LCD´s with ease and align them with the ones positioned next to each other. Tilt, upwards tilt, left or right is now just a matter of your choice. Finally comfort and ergonomics is really possible to achieve while building a multiple screen solution on a desk. With the M VESA Wallmount HD Dual Vertical Widescreen 32" - 50" you can easily manage each screens specific position. Dual Screens or Samsung Odyssey Ark M VESA Wallmount HD Dual Vertical Widescreen 32" - 50" works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 24 kg each, height of pillar is 800 mm allowing two screens.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 24 kg |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 6 cm |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 48 kg |
| Maximum screen size | 127 cm (50") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt angle range | -15 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 900 mm |
| Package height | 300 mm |
| Weight | 8 kg |
| Package weight | 9.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |