We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount Flip Adapter 400, Black
SKU
7350073739660
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount Flip Adapter 400, Black - Mounting component ( 2 extender arms ) – black
Category: TV Mount Accessories
M VESA Wallmount Flip Adapter 400, allows you to enrich the functionality of the M VESA Wallmount Flip 200/300/400 to connect to the M Motorized Floorstands 60 and 120 kg.
M VESA Wallmount Flip Adapter 400, works with the M VESA Wallmount Flip 200/300/400 from Multibrackets. The Extender kit is assisting users who have a large screen size for their table stand, or if the VESA holes are placed high up on the screen backside. Both situations where the screen would need to be moved to a higher position.
M VESA Wallmount Flip Adapter 400, works with the M VESA Wallmount Flip 200/300/400 from Multibrackets. The Extender kit is assisting users who have a large screen size for their table stand, or if the VESA holes are placed high up on the screen backside. Both situations where the screen would need to be moved to a higher position.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Interface adapter arm |
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 400 x 600 mm |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Compatibility | M VESA Wallmount Flip 200/300/400 White (9059) M VESA Wallmount Flip 200/300/400 Black (7802) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Package width | 30 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 570 mm |
| Package weight | 1.3 kg |