We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount Flip 600
SKU
7350105215940
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount Flip 600 - Wall mount for interactive and signage displays - rotation – maxload 50kg - screen size: 50" - 95"- black
- A ingenious rotational interface that smoothly flips the display from landscape to portrait position
- Maxload 50 kg ́s
- Market leading stability required for a touch display and a professional installation
- The 0° or -5° negative tilt provides smart ergonomics for a natural slightly angled writing surface
- Choose between white and black powder coat that matches most displays on the market
- With VESA 600 extenders it can hold also VESA 400x600, 600x400
- Compatible with most displays up to 50kg
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 95 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| SKU | 7350105215940 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Multibrackets Flip 200/300/400/600 is a fully rotational wall mount that we designed to support the features and functionality of any screen that has the need of rotation in landscape and portrait. With market leading rotation function and the possibility to an instant change if needed. The mounts rotational interface allows the user to easily rotate the display 90° from landscape to portrait, and can also hold the display at a negative or positive tilt 5° to further promote ergonomics with a more natural angled writing surface.
The built in unique cable management system allows cables to be routed through the Flip, which keeps the cabling safe and abrasion free when rotating the display. With a robust feature set featured on safety and durability, the M Flip 200/300/400/ 600 wall mount is ideal for digital signage installations where both landscape and portrait presentations are needed as well as collaboration spaces in corporate and education settings.
The option M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65" (WM65R) allows you to enrich the functionality of the M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 fitting large size or non-optimized screens with VESA hole pattern placed higher up than normal on the screens back.
Multibrackets M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 is a rotational Wall Mount has been designed to support the features and functionality of most displays up to 50kg weight. The mount’s rotational interface allows the user to easily rotate the display 90° from landscape to portrait, and holds the display at 0° or -5° to further promote ergonomics with a more natural angled writing surface. A cable management system allows cables to be routed through the interface, which keeps the cabling safe and abrasion free when rotating the display. With a robust feature set featured on safety and durability, the M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 White is a rotational wall mount that is ideal for collaboration spaces and corporate or education settings as well as Digital Signage installations where the display needs to be able to rotate when on a wall.
The built in unique cable management system allows cables to be routed through the Flip, which keeps the cabling safe and abrasion free when rotating the display. With a robust feature set featured on safety and durability, the M Flip 200/300/400/ 600 wall mount is ideal for digital signage installations where both landscape and portrait presentations are needed as well as collaboration spaces in corporate and education settings.
The option M Extension Adapter for Samsung Flip 2 - 65" (WM65R) allows you to enrich the functionality of the M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 fitting large size or non-optimized screens with VESA hole pattern placed higher up than normal on the screens back.
Multibrackets M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 is a rotational Wall Mount has been designed to support the features and functionality of most displays up to 50kg weight. The mount’s rotational interface allows the user to easily rotate the display 90° from landscape to portrait, and holds the display at 0° or -5° to further promote ergonomics with a more natural angled writing surface. A cable management system allows cables to be routed through the interface, which keeps the cabling safe and abrasion free when rotating the display. With a robust feature set featured on safety and durability, the M VESA Wallmount Flip 200/300/400/600 White is a rotational wall mount that is ideal for collaboration spaces and corporate or education settings as well as Digital Signage installations where the display needs to be able to rotate when on a wall.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 127 cm (50") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 2.5 - 5° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Yes |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 11 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |