We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Wallmount Flip 100/200
SKU
7350073737819
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Wallmount Flip 100/200 - Wall mount for LCD display - rotation - screen size: 24" - 55" - silver
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 35 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350073737819 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets Flip 100/200 is a fully rotational wallmount that we designed to support the features and functionality of any screen that has the need of rotation in landscape and portrait. With market leading rotation function and the possibility to an instant change if needed. The mounts rotational interface allows the user to easily rotate the display 90° from landscape to portrait, and can also hold the display at a negative or positive tilt 5° to further promote ergonomics with a more natural angled writing surface. The built in unique cable management system allows cables to be routed through the Flip, which keeps the cabling safe and abrasion free when rotating the display. With a robust feature set featured on safety and durability, the M Flip 100/200 wallmount is ideal for digital signage installations where both landscape and portrait presentations are needed as well as collaboration spaces in corporate and education settings.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | No |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Silver |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Stainless steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 260 mm |
| Height | 331 mm |
| Weight | 3 kg |
| Depth (max) | 5.35 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 250 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |