We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Tablestand Turn Large MAX 600x400 Black
SKU
7350073731121
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Tablestand Turn Large - Stand for LCD / LED panel - black - screen size: 46" - 60" - table-top
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 40 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 60 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350073731121 |
| EAN | 7330381911224 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
If you want your table stand to keep pace with all the new functions integrated into your TV such as Slim LED and 3D function the M VESA Tablestand Turn could be your choice._x000D_
Multibrackets new M VESA Tablestand Turn offers a secure and easy mounting solutions for TVs weighing up to 40 kg and MAX VESA 600x400. The M VESA Tablestand Turn is the perfect solution getting a high quality designed Tablestand for your TV and will blend in perfectly. The nice Scandinavian design with its discreet yet functional outlook makes it a perfect partner for your Slim LCD or LED TVs._x000D_
Perfectly placed on a table or media furniture, it has a sophisticated built in left and right turn feature inside its tubular pillar. The M VESA Tablestand turns your TV screen up to 30 degrees, left or right. This allows you to watch your TV in an optimal angle from your TV sofa, kitchen, favorite comfy chair or anywhere else the turned reaches its viewing angle. The M VESA Tablestand Turn optimizes your TV angle, it makes the most out of your living room setting and can create a smooth functionality for your home or office environment._x000D_
M Tablestand is design protected by Multibrackets. _x000D_
OHIM Reference: 002006684-0001
Multibrackets new M VESA Tablestand Turn offers a secure and easy mounting solutions for TVs weighing up to 40 kg and MAX VESA 600x400. The M VESA Tablestand Turn is the perfect solution getting a high quality designed Tablestand for your TV and will blend in perfectly. The nice Scandinavian design with its discreet yet functional outlook makes it a perfect partner for your Slim LCD or LED TVs._x000D_
Perfectly placed on a table or media furniture, it has a sophisticated built in left and right turn feature inside its tubular pillar. The M VESA Tablestand turns your TV screen up to 30 degrees, left or right. This allows you to watch your TV in an optimal angle from your TV sofa, kitchen, favorite comfy chair or anywhere else the turned reaches its viewing angle. The M VESA Tablestand Turn optimizes your TV angle, it makes the most out of your living room setting and can create a smooth functionality for your home or office environment._x000D_
M Tablestand is design protected by Multibrackets. _x000D_
OHIM Reference: 002006684-0001
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,500 x 300,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| Easy to install | Yes |
| Plastic packaging weight | 50 g |
| Metal packaging weight | 8.4 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.8 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 545 mm |
| Depth | 295 mm |
| Height | 606.5 mm |
| Weight | 9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 383 mm |
| Package depth | 756 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 10.2 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 16.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 77.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 40 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 21.1 kg |
| Products per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 48 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |