We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Super Slim Tilt & Turn SD
SKU
7350022738249
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Super Slim Tilt & Turn SD - Wallmount for LED / OLED/ QLED panel - flexarm - black - maxload 100kg - VESA max 600x400 - screen size: 75" - 100"
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 100 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 100 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350022738249 |
| EAN | 7350022738249 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
M VESA Super Slim Tilt & Turn SD marks the end of bulky, heavy arms traditionally used to flex, tilt, and turn displays. If you're looking for a sleek, unobtrusive solution for your new LED, OLED, or QLED display that offers robust strength and maximum flexibility without being visible from any angle, then M VESA Super Slim Tilt & Turn HD is the perfect choice.
As large-size displays grow in popularity, this mount is ideal for accommodating the trend. Its uniquely designed low-profile frame fits most 75" to 100" flat panels weighing up to 100 kg, making it perfect for installations where seamless integration is key. Part of the Super Slim Series, this model offers a minimalist design while maintaining full functionality with tilt, turn, and cantilever features.
Despite its ultra-slim design, the built-in flexibility of this mount ensures optimal viewing angles from any position, making it a versatile addition to any space.
The M VESA Super Slim Tilt & Turn HD is designed to accommodate larger screens and supports a wide range of VESA standards (100 / 200 / 300 / 400, up to 600 mm). For even more versatility, it can be paired with an optional VESA extender kit, allowing it to support even rarer configurations. As larger displays dominate the market, this mount offers a perfect fit for both functionality and style. Explore similar models to find the best fit for your specific needs.
As large-size displays grow in popularity, this mount is ideal for accommodating the trend. Its uniquely designed low-profile frame fits most 75" to 100" flat panels weighing up to 100 kg, making it perfect for installations where seamless integration is key. Part of the Super Slim Series, this model offers a minimalist design while maintaining full functionality with tilt, turn, and cantilever features.
Despite its ultra-slim design, the built-in flexibility of this mount ensures optimal viewing angles from any position, making it a versatile addition to any space.
The M VESA Super Slim Tilt & Turn HD is designed to accommodate larger screens and supports a wide range of VESA standards (100 / 200 / 300 / 400, up to 600 mm). For even more versatility, it can be paired with an optional VESA extender kit, allowing it to support even rarer configurations. As larger displays dominate the market, this mount offers a perfect fit for both functionality and style. Explore similar models to find the best fit for your specific needs.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 190.5 cm (75") |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 100 kg |
| Ergonomics | |
| Turn angle | 40° |
| Tilt angle range | 0 - 7° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 8.15 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |