We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Mount Adapter Plate - VESA 75/100
SKU
7350105212888
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Mount Adapter Plate - VESA 75/100 - Monitor and TV Mount Extender Conversion Kit Allows 75x75, to fit 100x100, Heavy-Gauge Steel
- M VESA Mount Adapter Plate VESA 75, 100. Use this adapter plate to extend or decrease the compatibility of your existing mount.
- VESA adapter plate for wall mounts up to VESA 100x100 mm. Converts VESA 75x75 and 100x100 mounting patterns to VESA 75x75 and 100x100
- SOLID STEEL VESA PLATE: Heavy-gauge steel construction.
- VESA mount adapter fits most monitor mount solutions.
- EASY TO INSTALL: Includes installation instructions and standard hardware kit.
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350105212888 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This universal monitor mount adapter is designed to allow your current mount to fit larger or smaller monitors onto your monitormount. Transforms a mount with VESA 75x75mm and 100x100mm to fit VESA 75x75mm or 100x100mm. A heavy duty steel construction.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | VESA adapter |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | VESA adapter |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |