We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 75/100
SKU
7350105216831
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Monitor Wallmount 75/100 - Wall mount for LCD / LED panel - black - screen size: 15" - 32"
- M VESA Monitor Wallmount 75/100 can both tilt and rotate.
- M VESA Monitor Wallmount 75/100 is perfect for public, as well as homeuse.
- Secure your display with the included padlock.
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105216831 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Looking for the ultimate VESA based wall mount? We think you found it.
The M VESA Monitor Wallmount 75/100 offers a flexible alternative to rigid wall mounts for displays weighing up to 15kgs. Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 75/100 can both tilt and rotate. Still it is safely secured with the included padlock.
Perfect for public environments where flexible installations and security is of essence. Of course even better for home installation with its quick and easy installation combined with the useful tilt and rotation function.
The new flexible, and safe solution to mount your LCD TV.
Highlights
M VESA Monitor Wallmount 75/100 can both tilt and rotate.
M VESA Monitor Wallmount 75/100 is perfect for public, as well as homeuse.
Secure your display with the included padlock.
The M VESA Monitor Wallmount 75/100 offers a flexible alternative to rigid wall mounts for displays weighing up to 15kgs. Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 75/100 can both tilt and rotate. Still it is safely secured with the included padlock.
Perfect for public environments where flexible installations and security is of essence. Of course even better for home installation with its quick and easy installation combined with the useful tilt and rotation function.
The new flexible, and safe solution to mount your LCD TV.
Highlights
M VESA Monitor Wallmount 75/100 can both tilt and rotate.
M VESA Monitor Wallmount 75/100 is perfect for public, as well as homeuse.
Secure your display with the included padlock.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Angle of rotation | 180° |
| Swivelling | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Accepts padlock | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 114 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 114 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |