We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 360 100/200
SKU
7350105216848
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Monitor Wallmount 100/200 - Wall mount for LCD / LED panel - black - screen size: 15" - 32"
- M VESA Monitor Wallmount 100/200 can both tilt and rotate.
- M VESA Monitor Wallmount 100/200 is perfect for public, as well as homeuse.
- Secure your display with the included padlock.
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105216848 |
| EAN | 5054444723303 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Looking for the ultimate VESA based wall mount? We think you found it.
The M VESA Monitor Wallmount 100/200 offers a flexible alternative to rigid wall mounts for displays weighing up to 15kgs. Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 100/200 can both tilt and rotate. Still it is safely secured with the included padlock.
Perfect for public environments where flexible installations and security is of essence. Of course even better for home installation with its quick and easy installation combined with the useful tilt and rotation function.
The new flexible, and safe solution to mount your LCD TV.
Highlights
M VESA Monitor Wallmount 100/200 can both tilt and rotate.
M VESA Monitor Wallmount 100/200 is perfect for public, as well as homeuse.
Secure your display with the included padlock.
The M VESA Monitor Wallmount 100/200 offers a flexible alternative to rigid wall mounts for displays weighing up to 15kgs. Multibrackets M VESA Monitor Wallmount 100/200 can both tilt and rotate. Still it is safely secured with the included padlock.
Perfect for public environments where flexible installations and security is of essence. Of course even better for home installation with its quick and easy installation combined with the useful tilt and rotation function.
The new flexible, and safe solution to mount your LCD TV.
Highlights
M VESA Monitor Wallmount 100/200 can both tilt and rotate.
M VESA Monitor Wallmount 100/200 is perfect for public, as well as homeuse.
Secure your display with the included padlock.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -90 - 90° |
| Angle of rotation | 180° |
| Rotating | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Accepts padlock | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 220 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Package weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |