We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Monitor Slider Black
SKU
7350073737796
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
13"-27", 100x100 mm VESA, 8 kg, 115x28x245 mm
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 27 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350073737796 |
| EAN | 7350073737796 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Increase vertical mobility with the M VESA Monitor slider.
This is a track-mounted monitor holder is applied to increase mobility for most monitor arms.
The slider features easy installation on most monitor mounts with standard VESA plates 75mm x 75mm/100mm x 100mm.
With a track on the mount, a monitor has an extra 15cm of mobility to go up or down.
The toothed track keeps the adjustment smooth and stable and makes it easy to move and lock the momnitor in just the right position.
Detailed testing this mount carries up to 8kg monitors while maintaining reliable mobility.
The M VESA Monitor slider is a perfect accessory if you want to add more adjustability to an existing monitor mount.
This is a track-mounted monitor holder is applied to increase mobility for most monitor arms.
The slider features easy installation on most monitor mounts with standard VESA plates 75mm x 75mm/100mm x 100mm.
With a track on the mount, a monitor has an extra 15cm of mobility to go up or down.
The toothed track keeps the adjustment smooth and stable and makes it easy to move and lock the momnitor in just the right position.
Detailed testing this mount carries up to 8kg monitors while maintaining reliable mobility.
The M VESA Monitor slider is a perfect accessory if you want to add more adjustability to an existing monitor mount.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 33 cm (13") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for TV | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Plastic packaging weight | 40 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 600 g |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 115 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 245 mm |
| Weight | 600 g |
| Aluminium content weight | 600 g |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Package width | 261 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 740 g |
| Packaging data | |
| Package width | 261 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 740 g |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |