We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Gas Lift Arm Wall Single Black
SKU
7350105211010
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Gas Lift Arm Wall Single Black - Mounting kit ( articulating arm, wall mount ) for displays - aluminum - VESA: 75/100 - screen size: 15-32" - black
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105211010 |
| EAN | 5715063757864 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
A triple jointed gas suspended monitor arm, designed by Multibrackets to optimize your productivity and help reducing strain on neck, back and eyes.
Our M VESA Gas Lift Arm Single Wall is made out of a durable aluminum construction and uses a gas driven suspension technique. This makes the screen "float" and it can then be moved with near zero effort. Sleek and streamlined, the M VESA Gas Lift Arm Single Wall frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. The unique counterbalance gas technology provides smooth adjustment in any direction. Easy move the screen from landscape to portrait position or move the screen close to the desk, high up, matching almost any wanted working position imaginable.
Ultra flexible
Lift, swing or turn your display in any direction, and change it whenever you need. Vast adjustment possibilities up horizontal or vertical. Perfect for situations when a screen needs to be moved in and out of way after usage. Used in production facilities, service facilities, hospitals or medical rooms. Intelligent cable management clips on the underside of the arm route and hide wires
Floating position
Position the screen to relieve eye, neck and back strain. Your arm will always provide a fluid, light-touch adjustments for effortless monitor movement.
Use in Landscape or portrait position
With the built in rotation function one can simply choose landscape or portrait position of the display, providing a smooth, continuous vertical and horizontal movement of the display in all directions.
Ideally mounted in space-constrained spaces—folds to within just centimeters of wall in storage position.
The snap on VESA head gives a fast assembly and disassembly of the display, perfect for any IT department who wants to minimize downtime.
M VESA Gas Lift Arm Wall Single Wall mounts to your wall.
Available in colors Silver, Black and White.
Supports VESA standards 75x75 and 100x100 and holds screens weighing from minimum 2kg and up to maximum 10kg with the arm directly mounted onto the wall. This weight interval is important to keep due to the gas driven piston that keeps your screen floating in the air.
Our M VESA Gas Lift Arm Single Wall is made out of a durable aluminum construction and uses a gas driven suspension technique. This makes the screen "float" and it can then be moved with near zero effort. Sleek and streamlined, the M VESA Gas Lift Arm Single Wall frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. The unique counterbalance gas technology provides smooth adjustment in any direction. Easy move the screen from landscape to portrait position or move the screen close to the desk, high up, matching almost any wanted working position imaginable.
Ultra flexible
Lift, swing or turn your display in any direction, and change it whenever you need. Vast adjustment possibilities up horizontal or vertical. Perfect for situations when a screen needs to be moved in and out of way after usage. Used in production facilities, service facilities, hospitals or medical rooms. Intelligent cable management clips on the underside of the arm route and hide wires
Floating position
Position the screen to relieve eye, neck and back strain. Your arm will always provide a fluid, light-touch adjustments for effortless monitor movement.
Use in Landscape or portrait position
With the built in rotation function one can simply choose landscape or portrait position of the display, providing a smooth, continuous vertical and horizontal movement of the display in all directions.
Ideally mounted in space-constrained spaces—folds to within just centimeters of wall in storage position.
The snap on VESA head gives a fast assembly and disassembly of the display, perfect for any IT department who wants to minimize downtime.
M VESA Gas Lift Arm Wall Single Wall mounts to your wall.
Available in colors Silver, Black and White.
Supports VESA standards 75x75 and 100x100 and holds screens weighing from minimum 2kg and up to maximum 10kg with the arm directly mounted onto the wall. This weight interval is important to keep due to the gas driven piston that keeps your screen floating in the air.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Screws |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Turn angle | 180° |
| Tilt angle range | -45 - 75° |
| Angle of rotation | 90° |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 3.8 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 475 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 3.8 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Mounting | Screws |