We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Full Motion Medical Arm 1-7kg, Tableside
SKU
7350073738816
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Full Motion Medical Arm 1-7kg, Tableside - with flexible 4 joint arms, for medical environments, VESA 75, 100, monitor weight 1-7kg, tablemount - white
- Designed for medical environments
- Hold monitors 1-7kg weight
- Light weight & compact
- Great stability and reach
- Easy to stow away after use
- Simple to install
- Hardware kit included
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 27 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 7 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350073738816 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Meet our new table-mounted articulated monitor arm for LCD’s and infotainment terminals - suitable for hospital environments. Holds monitors weights between 1-7kg. Our M VESA Full Motion Medical Arm is designed for use with LCD’s or infotainment system found in Hospitals and other health related environments. The arm itself holds high medical quality levels in all areas and offer wide flexibility for installation at bedside in a typical hospital room or other such environments. Finally a perfect fit for any installation requiring good reach from a typical swivel arm still compact when stowed away. This arm is both light-weight and compact which allows for an easy installation and even easier usage. It features a standard VESA mounting for maximum compatibility. An ingenious tilt mechanism developed by Multibrackets ensures the arm is very easy to maneuver, providing the user with the most comfortable position when using the screen or touch screen of the infotainment system. Easy to install - simple to operate Our M VESA Full Motion Medical Arm was designed to be both light-weight and compact which could allow for a simple and fast installation. Featuring standard VESA 75 and 100 mounting for maximum compatibility to today’s small and medium sized TV and infotainment systems. With a flexible tilt function makes this arm easy to maneuver, providing the user with a comfortable position at all times. The design allows for very simple stow away after usage is over. Designed for Hospital environments The M VESA Full Motion Medical Arm is designed for hospital environments, it is covered and easy to clean and disinfect to ensure patient safety.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Maximum weight capacity | 7 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -185 - 185° |
| Tilt angle range | -60 - 20° |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 165 mm |
| Height | 1017 mm |
| Weight | 11.4 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |