We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Flip Down White
SKU
7350073730346
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M VESA Flip Down - Mounting kit ( mounting plate, mounting arm ) for LCD display - white - screen size: 15" - 37" - ceiling mountable, under-the-cabinet, counter
- The ideal solution for mounting under a cabinet
- Supporting 15" up to 37" flat panel displays
- Locking Mechanism for rigid storage when positioned up against cabinet/counter/ceiling
- Rapid transition from static to dynamic viewing-90 — +0 up and down folded position
- Swivel +/- 45 degrees (left and right)
- Lightweight construction that is easy to mount
- Cabinet/counter/ceiling plate dimensions: 145mm x 105mm
- Max screen weight capacity: 20 kg
- Instructions and mounting hardware included
Category: TV Mounts & Stands
Are you in the need of an under table or counter mounted TV or display? The M VESA Flip Down is the ideal mount for your TV installation if an under the counter installation is wanted. Often placed in kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -90 — 0. This under the cabinet / ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger, 15" to 37".
The M VESA Flip Down is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
The M VESA Flip Down is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 94 cm (37") |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 30 g |
| Metal packaging weight | 1.57 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 300 g |
| Design | |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 400 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Aluminium content weight | 1.27 kg |
| Steel content weight | 300 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 228 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1.9 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 74.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 34.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 24.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 17 kg |
| Products per shipping (inner) case | 8 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |