We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Flip Down Large Black
SKU
7350105213090
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M VESA Flip Down Large - Mounting kit ( mounting plate, mounting arm ) for Displays - black - screen size: 23" - 55" - ceiling mountable, under-the-cabinet, counter
- The ideal space saver for ceiling, under-the-cabinet, counter TV-installations
- Supports up to 55" displays
- A smart locking Mechanism for rigid storage when positioned up against cabinet/counter/ceiling
- Rapid transition from static to dynamic viewing-90 — +0 up and down folded position
- Swivel +/- 45 degrees (left and right)
- Lightweight construction that is easy to mount
- Max screen weight capacity: 20 kg
- Comes partially pre assmebled
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 20 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 55 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| SKU | 7350105213090 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Are you in the need of an under table or counter mounted TV or display? The M VESA Flip Down Large is the ideal mount for your TV installation if an under the counter installation is wanted. Often placed in kitchens, offices, schools or stores it can fold your screen down or up -90 — 0. This under the cabinet / ceiling mount includes a locking system to keep the screen in position and is a very practical solution supporting screens both smaller and larger, 23" to 55".
The M VESA Flip Down Large is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
The M VESA Flip Down Large is the ideal choice when you want a TV in a location where space is needed or a TV function is needed only from time to time, or for pure aesthetic reasons.
The mounts arm length is easily adjusted to the size of your TV and will hold your flat panel safely in place and quickly fold down in position. The mount also includes a locking mechanism to safely lock your flat screen in place a while traveling, thus minimizing fatigue and vibration.
The flip down uses a rapid flip down transition technique and when in down folded position the TV can also swivel in both left and right directions. Multiple viewing positions is that way possible to achieve.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Minimum screen size | 58.4 cm (23") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 300,300 x 200,300 x 400,400 x 200,400 x 400,400 x 300 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling |
| Plastic packaging weight | 100 g |
| Metal packaging weight | 2 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 360 g |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 kg |
| Aluminium content weight | 2 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 415 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 2.46 kg |
| Other features | |
| Mounting type | Ceiling |