We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Flexarm Tilt & Turn II Small
SKU
7350022735071
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M VESA Flexarm Tilt & Turn II Small - Wall mount for LCD display ( Low Profile Mount ) - black - screen size: 15" - 32"
- The flexarm nest for a super slim 45mm mounting profile
- The flexarm extends to a maximum of 140mm
- One person flex, tilt and turn for an optimal viewing angle
- Tilt 0~15o to reduce glare
- Turn effortlessly up to -90~+90 depending on screen size to view from the right angle
- Installation template and tool kit included for simple mounting
- Built in bubble level for accurate mounting
- Possible to lock the screen to the flexarm with additional pad lock accessory
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| SKU | 7350022735071 |
| EAN | 4250058571861 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The uniquely designed low profile M VESA Flexarm Tilt & Turn II Small mount fits most 15" and up to 32" flat panels up to 25 kgs.
This product is very well suited for applications where flexibility and seamless integration counts the most. The product is often used for residential use, but also perfect for hotel installations and other public installations where quality and endurance is a must.
The M VESA Flexarm Tilt & Turn Small II Small is part of the Tilt & Turn Series of fixed, tilt and cantilever mounts offering a unique design without compromising on functionality, moreover, this flexarm extends a massive 430mm from the wall.
The specifications this product reveals are simply incredible.
Super Slim defines the minimal 45mm of the arm nested to the wall. It extends to a maximum of 140mm proving that this construction is truly flexible being so lightweight. Yet still, produced with high quality materials creating a super strong solution carrying screen up to 25Kgs.
The VESA standards that are supported by this mount is 75 / 100 / 200 mm.
This product is very well suited for applications where flexibility and seamless integration counts the most. The product is often used for residential use, but also perfect for hotel installations and other public installations where quality and endurance is a must.
The M VESA Flexarm Tilt & Turn Small II Small is part of the Tilt & Turn Series of fixed, tilt and cantilever mounts offering a unique design without compromising on functionality, moreover, this flexarm extends a massive 430mm from the wall.
The specifications this product reveals are simply incredible.
Super Slim defines the minimal 45mm of the arm nested to the wall. It extends to a maximum of 140mm proving that this construction is truly flexible being so lightweight. Yet still, produced with high quality materials creating a super strong solution carrying screen up to 25Kgs.
The VESA standards that are supported by this mount is 75 / 100 / 200 mm.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Distance to the wall (min) | 4.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 14 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 4.5 cm |
| Distance to the wall (max) | 14 cm |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |