We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Flexarm Thin White Large
SKU
7350105210150
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Flexarm Thin White Large - Mounting kit ( tilt articulating arm, full motion mount ) for LCD display – white - screen size: 37" - 65"
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 30 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 65 " |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105210150 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M VESA Flexarm Thin Large, ultra slim and flexible arm supporting screens up to 65".
This is the Flexarm which has it all. Its extra thin still gives a full-motion and designed to be looking as good as your new TV set. The M VESA Flexarm Thin Large TV wall mount is specially designed for giving your arm and television an ultraslim fit to the wall. With a maximum weight capacity of 30 kg it fits most TV´s up to 65". The M VESA Flexarm Thin Large makes it possible to mount almost any TV, from 40" to 65" close to flat against the wall, at a distance of only 40 mm.
Turn your TV in any direction
Mount your TV on the wall with an extra-flat full-motion TV bracket and get the best view of your TV from any angle. Simply turn your TV toward you and never again be bothered by annoying reflections. With the M VESA Flexarm Thin Large wall mount, you can turn your TV to any desired position. The maximum turning angle is 180° (screen size dependant).
Turn it, Tilt it Flex it
This one of a kind swing-out arm extends a massive 65 centimeters from the wall and provides 15° of downward tilt, 180° swivel and -3° — +7° level adjustment. This makes it possible to achieve "full motion" and the desired viewing angle from virtually anywhere in a room. The lightweight mount retracts smoothly and easily to a mere 39 mm from the wall. To keep power and cables protected when pulling or pushing the display, cable management channels are built into the arms.
The M VESA Flexarm Thin is VESA compliant. Supporting VESA 200x200, 400x200, 300x300, 400x400, 600x400 it can handle various screen sizes from 37" to 65" with weights up to 30kgs.
This is the Flexarm which has it all. Its extra thin still gives a full-motion and designed to be looking as good as your new TV set. The M VESA Flexarm Thin Large TV wall mount is specially designed for giving your arm and television an ultraslim fit to the wall. With a maximum weight capacity of 30 kg it fits most TV´s up to 65". The M VESA Flexarm Thin Large makes it possible to mount almost any TV, from 40" to 65" close to flat against the wall, at a distance of only 40 mm.
Turn your TV in any direction
Mount your TV on the wall with an extra-flat full-motion TV bracket and get the best view of your TV from any angle. Simply turn your TV toward you and never again be bothered by annoying reflections. With the M VESA Flexarm Thin Large wall mount, you can turn your TV to any desired position. The maximum turning angle is 180° (screen size dependant).
Turn it, Tilt it Flex it
This one of a kind swing-out arm extends a massive 65 centimeters from the wall and provides 15° of downward tilt, 180° swivel and -3° — +7° level adjustment. This makes it possible to achieve "full motion" and the desired viewing angle from virtually anywhere in a room. The lightweight mount retracts smoothly and easily to a mere 39 mm from the wall. To keep power and cables protected when pulling or pushing the display, cable management channels are built into the arms.
The M VESA Flexarm Thin is VESA compliant. Supporting VESA 200x200, 400x200, 300x300, 400x400, 600x400 it can handle various screen sizes from 37" to 65" with weights up to 30kgs.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 0° |
| Swivel angle range | -90 - 90° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Plastic packaging weight | 260 g |
| Metal packaging weight | 4.74 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.38 kg |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | White |
| Anti-theft function | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 717 mm |
| Height | 650 mm |
| Weight | 4.74 kg |
| Depth (min) | 4 cm |
| Depth (max) | 65 cm |
| Aluminium content weight | 4.2 kg |
| Steel content weight | 540 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package width | 445 mm |
| Package depth | 768 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 6.38 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 46.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 78.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 20 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 20.1 kg |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |