We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Flexarm Full Motion Dual Portrait 400x600
SKU
7350105212314
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Flexarm Full Motion Dual Portrait , 400x600 - Wall mount for LCD / LED panel - screen size: 40" - 70" - VESA: 100x100 to 400x600 - black
- Holds a displays in Portait position
- Powerful dual arm solution for up to 30kg max load in Portrait mode
- Perfect solution for simple afterservice or digital signage installations
- The dual arms nest for a super slim 49 mm mounting profile
- Flex, tilt and turn for an optimal viewing angle at any time
- Tilt easily to -2°~+10o to reduce glare
- Turn effortlessly up to -45°~+45° depending on screen size to view from the right angle
- Complete hardware pack included for simple mounting
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 70 " |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| SKU | 7350105212314 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The M VESA Flexarm Full Motion Dual Portait ends an era of bulky and heavy arms needed to flex, tilt and turn a display in portait position. If your aim is to find a solution holding displays in portrait orientation wheter it be LED, LCD but in a light weight, super strong solution not visible from any side then the M VESA Flexarm Full Motion Dual Portait might just be your choice. This uniquely designed low profile M VESA Flexarm Full Motion Dual Portrait mount fits most 40" and up to 70" flat panels up to 45 kg in landscape and 30kg in portait. It is very well-suited for those applications where seamless integration counts the most. The M VESA Flexarm Full Motion Dual Portrait 400x600 is part of the Flexarm Series of fixed, tilt and cantilever mounts offering a slim design without compromising on functionality. Moreover, this flexarm has an extended profile of 488 mm from the wall. The specifications this product reveals are simply amazing. First our M VESA Flexarm Full Motion Dual Portait defines the slim to wall look and feel by a minimal 49mm low profile positioning to the wall. It extends to a maximum of 488 mm proving that this construction is truly flexible being so lightweight. Yet still, produced with high quality materials creating a super strong solution carrying screen up to 45 kg. Being both slim and flexible the built in functions of the wall mount allows you to optimize the screen for a perfect viewing angle, yet stabile holding the display with two arms making it not lean right or left. M VESA Flexarm Full Motion Dual Portrait is suitable for a wide range of screens sized 40" and up to 70". The VESA standards that are supported by this mount is 100 / 200 / 300/ 400/ 600. This means that M VESA Flexarm Full Motion Dual is suitable for most of the VESA standards including the rare ones.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,400 x 300,400 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 600 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -2 - 10° |
| Distance to the wall (min) | 4.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 48.8 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 595 mm |
| Height | 294 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Wall |
| Distance to the wall (min) | 4.6 cm |
| Distance to the wall (max) | 48.8 cm |