We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Extension kit Tilt & Turn 900x400
SKU
7350022738317
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M VESA Extension kit Tilt & Turn 900x400 - Mounting component ( extension brackets ) for LED/OLED/ QLED and displays - black - screen size: 40" - 86" - wall-mountable
Category: TV Mount Accessories
| Product type | Extension kit |
|---|---|
| SKU | 7350022738317 |
| EAN | 7350022738317 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The M VESA Extension kit Tilt & Turn revolutionizes display mounting by eliminating the need for bulky, heavy arms. If you're seeking a sleek, lightweight, and incredibly strong solution that remains discreet while offering maximum flexibility, the M VESA Tilt & Turn is your perfect choice.
The M VESA Extension kit Tilt & Turn enhances the versatility of the M VESA Tilt & Turn, allowing it to accommodate non-standard screens with VESA configurations up to 1200x900mm (subject to various article numbers). This extension kit ensures seamless compatibility while maintaining the same slim profile and functionality.
The M VESA Extension kit Tilt & Turn enhances the versatility of the M VESA Tilt & Turn, allowing it to accommodate non-standard screens with VESA configurations up to 1200x900mm (subject to various article numbers). This extension kit ensures seamless compatibility while maintaining the same slim profile and functionality.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Extension kit |
| Mounting type | Wall |
| Panel mounting interface | 900 x 400 mm |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1 kg |