We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Extender Kit Motorized Mount 1200x800 White HD/SD
SKU
7350073731206
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets - Mounting component ( 2 VESA adapters ) for LCD / LED panel - steel - white epoxy - screen size: from 90"
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073731206 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
If you need to extend the VESA spec of the M Motorized Mount series to 1200x800 this bracket is needed.Made out of a steel structure, these extenders are made for VESA 1200x800 and painted with epoxy powders.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | VESA adapter |
| Minimum screen size | 2.29 m (90") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 1200,800 x 1000 mm |
| Product colour | White |
| Features | |
| Product type | VESA adapter |
| Minimum screen size | 2.29 m (90") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 1200,800 x 1000 mm |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Package weight | 4.1 kg |
| Package depth | 1400 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 1200,800 x 1000 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.1 kg |
| Width | 1310 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 50 mm |
| Package weight | 4.1 kg |
| Package depth | 1400 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.1 kg |
| Package depth | 1400 mm |
| Package width | 45 mm |
| Package height | 100 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 0 pc(s) |