We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24"
SKU
7350105210372
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24" - Mounting kit ( three-screen mounting arm ) for 3 LCD displays - aluminum, steel - black - screen size: 15" - 24" - desktop stand
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 24 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 24 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105210372 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
This is M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24". A heavy duty triple monitor desk stand made for the selected user. This product allows many types of configurations, and expansions. If you are in need to be surrounded by eyefinity the strong stand for multi-monitor, M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24" should be your choice.
Start conserving desk space by suspending three flat panels on a single base. Easyly add three more flat panels by adding the M VESA Desktopmount Triple Stand Expansion Kit (sold separately) to make it a 6 monitor installation for for example daytrading.
Now you can view multiple displays simultaneously with the M VESA Desktopmount Triple Stand. Easy position each and every one of the three flat panels to your best comfort.
An integrated cable management system helps you handling excessive cables around the desk.
The M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24" is made out of durable aluminum and steel creating a heavy duty but still sleek unit with great stability. This is most certainly one of the most stabile multi-monitor solutions on the market today.
Start conserving desk space by suspending three flat panels on a single base. Easyly add three more flat panels by adding the M VESA Desktopmount Triple Stand Expansion Kit (sold separately) to make it a 6 monitor installation for for example daytrading.
Now you can view multiple displays simultaneously with the M VESA Desktopmount Triple Stand. Easy position each and every one of the three flat panels to your best comfort.
An integrated cable management system helps you handling excessive cables around the desk.
The M VESA Desktopmount Triple Desk Clamp 15"-24" is made out of durable aluminum and steel creating a heavy duty but still sleek unit with great stability. This is most certainly one of the most stabile multi-monitor solutions on the market today.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 8 kg |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 24 kg |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 730 mm |
| Package height | 170 mm |
| Width | 1280 mm |
| Depth | 307 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Package weight | 7.3 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 7.3 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 58 cm |
| Shipping (inner) case length | 45 cm |
| Shipping (inner) case height | 38 cm |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |