We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Desktopmount Quad Vertical Desk Clamp 24"-32"
SKU
7350105212734
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Desktopmount Quad Vertical Desk Clamp 24"-32" - Stand for 4 displays - aluminum, steel - black - screen size: 24" - 32" - desktop stand
- A heavy duty high quality construction for the professional user
- Create maximum ergonomic comfort for larger displays up to 32"
- Make a simplified installation and create more effortless operations
- Integrated cable management
- The table stand could also easily be exchanged to the M Desktopmount Desk Clamp (sold separately as art: 7350022735019 ) to create even better space on your desk.
- You could also make a throu-hole installation with the M Desktopmount Grommet Base (sold separately as art: 7350022737433 )
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 32 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105212734 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
This is the M VESA Desktopmount Quad Vertical Desk Clamp 24"-32". A heavy duty single monitor desk stand made for the professional user. The perfect partner for a user of larger monitors up to 32" in the need of a powerful, stable and well balanced installation. This product allows many types of configurations, and expansions. If you are in need of a strong stand for single or multiple monitors, the M VESA Desktopmount Quad Vertical Desk Clamp 24"-32" could be your choice. Start conserving desk space by one, two or up to six panels on a single base. Easily add up a second flat panel by adding the M VESA Desktopmount Single Expansion Kit (sold separately) to make it a dual monitor installation fot for example daytraders or surveillance installations. An integrated cable management system helps you handling excessive cables around the desk. The M VESA Desktopmount Quad Vertical Stand is made out of durable aluminum and steel creating a heavy duty, but still sleek unit with great stability. This is most certainly one of the most stable multi-monitor solutions on the market today. It also matches our M VESA Desktopmount Series, allowing you to create a unity in any environment the desktop mounts are installed. The table stand can also easily be exchanged to the M Desktopmount Desk Clamp (sold separately) to create more space on your desk. For a throu-hole installation there is an M Desktopmount Single / Dual / Triple Stand Grommet Base available.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 15 kg |
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100,200 x 100 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 30 kg |
| Maximum screen size | 81.3 cm (32") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 180° |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black |
| Cable management | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Weight & dimensions | |
| Width | 226 mm |
| Depth | 128 mm |
| Height | 1064 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.6 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |