We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Deskmount Officeline Quad White
SKU
7350073735587
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Deskmount Officeline Quad White - Mounting kit ( quad -screen, back to back mounting arm ) for LCD display - black - screen size: 15" - 30" - table mount
- A high level designed product line for office use
- Holds up to 4 screens simultaneous
- Made for the semi professional user
- Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 30"
- Simplified installation and simple after adjustment possibilities
- Plexi based cable management (included)
- Optional through hole installation with Grommet Base
- M VESA Deskmount Officeline Grommet Base White - Art: 5303
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 32 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350073735587 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Flexible, sleek and streamlined, the M VESA Deskmount Officeline Quad White frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Reposition your LCD with ease. Up, down, forward and back is now just a matter of your choice. Now finally comfort and ergonomy is really possible to achieve. With the M VESA Deskmount Officeline Quad White you can easily set the screen to your specific position. By doing so you save back, neck and eyes. The M VESA Deskmount Officeline Quad White is your new office partner giving great flexibility and ease of adjustment. The M VESA Deskmount Officeline Quad White works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 8 kg each. M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical White frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Flexible, sleek and streamlined, the Dual Vertical version you can position two screens ontop of each other. Create a monitorwall on your desk. Reposition your LCD´s with ease and align them with the ones positioned next to each other. Tilt, upwards tilt, left or right is now just a matter of your choice. Finally comfort and ergonomics is really possible to achieve while building a multiple screen solution on a desk. With the M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical White you can easily manage each screens specific position. The M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical White works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 8 kg each, height of pillar is 710mm allowing two screens up to aprox combined 930mm height.
| Mounting | |
|---|---|
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 5 cm |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 4 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 32 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Suitable for TV | Yes |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 900 mm |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -60 - 85° |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | White |
| Design | |
| Easy to install | Yes |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 395 mm |
| Package depth | 1055 mm |
| Package height | 160 mm |
| Width | 32 mm |
| Depth | 506 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Package type | Box |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 7.9 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 39.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 105.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 16 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 7.9 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |