We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White
SKU
7350022736627
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White - Mounting kit ( dual-screen mounting arm ) for LCD display - white - screen size: 15" - 30" - table mount
- A high level designed productline for office use
- Made for the semi professional user
- Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 30"
- Simplified installation and simple after adjustment possibilities
- Plexi based cable management (included)
- Optional through hole installation with Grommet Base
Category: Monitor Mounts & Stands
| Maximum screen size | 30 " |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Product colour | White |
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350022736627 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Flexible, sleek and streamlined, the M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Reposition your LCD with ease. Up, down, forward and back is now just a matter of your choice.
Now finally comfort and ergonomy is really possible to achieve. With the M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White you can easily set the screen to your specific position. By doing so you save back, neck and eyes.
The M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White is your new office partner giving great flexibility and ease of adjustment. The M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 8 kg each.
Highlights
A high level designed productline for office use
Made for the semi professional user
Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 30"
Simplified installation and simple after adjustment possibilities
Plexi based cable management (included)
Optional through hole installation with Grommet Base
Now finally comfort and ergonomy is really possible to achieve. With the M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White you can easily set the screen to your specific position. By doing so you save back, neck and eyes.
The M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White is your new office partner giving great flexibility and ease of adjustment. The M VESA Deskmount Officeline Dual 2 White works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 8 kg each.
Highlights
A high level designed productline for office use
Made for the semi professional user
Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 30"
Simplified installation and simple after adjustment possibilities
Plexi based cable management (included)
Optional through hole installation with Grommet Base
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 7.5 kg |
| Desk thickness (min) | 1 cm |
| Desk thickness (max) | 5 cm |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Clamp |
| Maximum weight capacity | 15 kg |
| Maximum screen size | 76.2 cm (30") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Adjustable depth | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 410 mm |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -60 - 84° |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Product colour | White |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.5 kg |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 5 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 58.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 35.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 37.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 16.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 3 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |