We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA Deskmount Officeline 50 Quick Release Plate
SKU
7350073735372
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M VESA Deskmount Officeline 50 Quick Release Plate - Mounting component ( mounting plate ) for LCD display - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073735372 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Mount a VESA 50x50 based computer monitor on the M VESA Deskmount Officeline Series. This unique holder consists of a based centerpiece with a pre-mounted quick release connector that suits M VESA Deskmount Officeline Series. With M VESA Deskmount Officeline 50 Quick Release Plate you can now use VESA 50x50 based monitors on the Officeline series as well as have an extra screen ready with this quick release mount already attached and exchange it fast if you ordinary screen breaks down. This is useful in fast pace environments such as trading rooms, security centers etc. M VESA Deskmount Officeline 50 Quick Release Plate is fully VESA compatible, so it can be mounted onto almost any VESA specified screen with VESA standard 50x50.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product type | Device plate |
| Panel mounting interface | 50 x 50 mm |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Desk |
| Product type | Device plate |
| Panel mounting interface | 50 x 50 mm |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Package type | Box |
| Product colour | Black |
| Package weight | 50 g |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Panel mounting interface | 50 x 50 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Package weight | 50 g |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Package type | Box |
| Package depth | 100 mm |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 100 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 32 cm |
| Shipping (inner) case length | 39 cm |
| Shipping (inner) case height | 13 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 10 kg |
| Products per shipping (inner) case | 100 pc(s) |