We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M VESA 75 100 Duo Quick Release Plate Black
SKU
7350073730711
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets Duo Quick Release Plate - Mounting component ( quick release bracket ) for 2 LCD displays - black
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073730711 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Double screens on your M VESA Gaslift Single with the all new M VESA 75 100 Duo Quick Release Plate. With this unique accessory your gas lift arm holds two displays at the same time.
This duo holder consists of two VESA based centerpieces with a pre-mounted quick release connector that suits M VESA Gas Lift Arm Series. With M VESA 75 100 Duo Quick Release you can have two screens attached to one gas lift arm, both with the unique quick release mounts so screens are ready to be exchanged if ever needed.
The M VESA 75 100 Duo Quick Release Plate is its the name points out, VESA compatible, so it can be mounted onto almost any VESA specified screen with VESA standard 75x75 or 100x100.
This item together with other products within the M VESA Gas Lift Arm series is very well suited for IT departments to standardize, thus minimizing downtime and increase staff productivity.
This duo holder consists of two VESA based centerpieces with a pre-mounted quick release connector that suits M VESA Gas Lift Arm Series. With M VESA 75 100 Duo Quick Release you can have two screens attached to one gas lift arm, both with the unique quick release mounts so screens are ready to be exchanged if ever needed.
The M VESA 75 100 Duo Quick Release Plate is its the name points out, VESA compatible, so it can be mounted onto almost any VESA specified screen with VESA standard 75x75 or 100x100.
This item together with other products within the M VESA Gas Lift Arm series is very well suited for IT departments to standardize, thus minimizing downtime and increase staff productivity.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size compatibility | 58.4 cm (23") |
| Minimum screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Compatibility | M VESA Gas Lift Arm Single |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Product type | Bracket |
| Maximum screen size compatibility | 58.4 cm (23") |
| Minimum screen size compatibility | 43.2 cm (17") |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Compatibility | M VESA Gas Lift Arm Single |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Compatibility | M VESA Gas Lift Arm Single |
| Product colour | Black |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package depth | 760 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 50 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 kg |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package depth | 760 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 50 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.9 kg |
| Package depth | 760 mm |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 50 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 15.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 77.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 24.5 cm |
| Shipping (inner) case weight | 10 kg |
| Quantity per shipping (inner) case | 5 pc(s) |