We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Workstation Cart DT with Batterypack
SKU
7350073730964
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Workstation Cart DT/ UPS - Cart for LCD display / keyboard / mouse / CPU / notebook / bar code scanner - plastic, silicone, steel - white, silver - screen size: up to 27"
- The M Universal Workstation Cart is ergonomically contoured to minimizes strain.
- Designed to make any situation whether it is sitting or standing an ease.
- All contact surfaces are anti microbial materials delivering an ultra smooth & safe surface.
- An enlarged work surface with built in spill protection.
Category: Multimedia Carts & Stands
| SKU | 7350073730964 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets unique carts fits most notebooks and personal computer displays on the market.
M Universal Workstation Cart
Multibrackets carts are space efficient, light weight and easy to maneuver in tight areas. With a clean design Multibrackets strived to keep all spaces easy to clean and effortlessly maneuver in any environment – The M Universal Workstation Cart is perfect for many situations. Examples of places where it might be extra suitable is in a patient, emergency & operating rooms, labs, radiology, nurse stations – or wherever patient data or a maneuverable workstation might be in need.
Focus on ergonomics
We designed the M Universal Workstation Carts to be comfortable and ergonomically correct whether you are pushing, pulling, sitting, or standing by it. Multibrackets M Universal Workstation Carts keyboard tray, monitor, and work surfaces can be adjusted independently for maximum comfort (see below for detailed technical specifications).
Easy maneuvering & light weight
475x475x302 base makes the carts very easy to maneuver in tight areas. With its 31kg on high quality and silicon covered castors moving it around is a breeze.
Accessories for any work situation
Medicine bins, Utility Drawer, Pad or document holder are all accessories that can be added to the Carts. As the unit is highly customizable by itself this creates a very flexible solution meeting near all needs a Workstation cart might need.
Anti microbial materials
As all the units contact surfaces are finished with anti microbial materials delivering an ultra smooth & safe surface it is especially suitable at patient rooms, emergency & operating rooms, labs, radiology, nurse stations etc. Of course having the possibility of a clean work environment when changing users is not only a medical request but might be of interest for any work environment.
Carts has a wide usage area. This cart is being used at the Schipol Amsterdam Airport, assisting the check in with online details.
Usable in many areas
The M Universal Workstation Cart is usable in many places. The need for an easy maneuverable workstation is everywhere and your imagination is this products limitation. Hotels, Hospitals, Nurseries, Dentists, Beauty salons & hair dressers might be some places where the M Universal Workstation Cart fits perfectly.
| Features | |
|---|---|
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| PC holder | Yes |
| Locking wheels | Yes |
| Lock type | Key |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | PC |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Keyboard tray | Yes |
| Material | Plastic, Silicone, Steel |
| Product colour | Silver, White |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 640 mm |
| Package height | 1450 mm |
| Package depth | 865 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| PC holder | Yes |
| Locking wheels | Yes |
| Lock type | Key |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | PC |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Keyboard tray | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Display | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Weight & dimensions | |
| PC width (max) | 42.5 cm |
| PC depth (max) | 32.5 cm |
| PC height (max) | 10 cm |
| Height | 1265 mm |
| Height adjustment | 13 cm |
| Width | 549 mm |
| Depth | 727 mm |
| Weight | 69.5 kg |
| Base width | 47.5 cm |
| Base depth | 47.5 cm |
| Material | |
|---|---|
| Material | Plastic, Silicone, Steel |
| Colour | |
| Product colour | Silver, White |
| Packaging data | |
| Package width | 640 mm |
| Package height | 1450 mm |
| Package depth | 865 mm |
| Package weight | 86.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 800 x 640 x 1450 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 64 cm |
| Shipping (inner) case length | 80 cm |
| Shipping (inner) case height | 145 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 86.5 kg |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |