We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Projector Ceilingmount III
SKU
7350022731011
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Projector Ceiling/Wallmount III - Mounting kit ( wall/ceiling mount ) for projector - white
- Ceiling
- When mounted to the ceiling the M Universal Projector Ceiling/Wallmount III is a classic projector bracket. It is an elegant and discreet in its design strong and reliable and functional. You can adjust the pillar to different heights 180mm, and 430mm and the projector can also be angled to fit almost any need.
- Wall
- The M Universal Projector Ceiling/Wallmount III holds your projector well suspended from the wall. It can carry projectors up to 10kg. The M Universal Projector Ceiling/Wallmount III is a simple yet a very elegant solution, both strong, reliable and discreetly designed. The all white design makes the mount disappear when mounted to a white wall.
- Limitless possibilities of adjustmentsWith the longer extension arm, the projector will hang 430 mm from the ceiling or out from the wall. Without the extension arm can be set to 180 mm from the ceiling. The “joint” solution holding pillar and projector gives limitless adjustabilities both when it is wall and ceiling mounted.
Category: Projector Mounts
| SKU | 7350022731011 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M series of projector mounts and projection screens has made Multibrackets a very popular choice in home cinema and conference rooms throughout Europe.
The range of M universal projector mount is made to fit most projectors on the market. The keys to our success has been the basic idea to deliver highest quality projector mounts that is easy to mount and that withholds daily use. Flexible solutions at a fraction of our competitors cost.
The M Universal Projector Ceiling/Wallmount III gives you all that, and more.
The range of M universal projector mount is made to fit most projectors on the market. The keys to our success has been the basic idea to deliver highest quality projector mounts that is easy to mount and that withholds daily use. Flexible solutions at a fraction of our competitors cost.
The M Universal Projector Ceiling/Wallmount III gives you all that, and more.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Distance to the wall (min) | 43 cm |
| Performance | |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 43 cm |
| Product colour | White |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Angle of rotation | 360° |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.5 kg |
| Package width | 185 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Weight | 2 kg |
| Technical details | |
| Package width | 185 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Tilt angle range | -30 - 30° |
| Angle of rotation | 360° |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Height adjustment | Yes |
| Distance to the wall (min) | 43 cm |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 46 cm |
| Shipping (inner) case length | 35 cm |
| Shipping (inner) case height | 19 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 16 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |