We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Projector Ceiling Mount I
SKU
7350022730311
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Universal Projector Ceiling Mount I - 13.5kg - Ceiling mount for projector - 380-580 mm - tilt & swivel – White - Fits most standard projectors on the market
Category: Projector Mounts
| SKU | 7350022730311 |
|---|---|
| EAN | 7350022730311 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Due to its extension arm it is also suitable in most living rooms, allowing everyone to create the perfect movie theatre at home. Its flexibility allows the user to adjust the distance from the ceiling to the projector.
Without the extension arm, the projector will hang 150 mm from the ceiling. The adjustable extension arm can be set to 150 mm or 430-630 mm. Projector cables can easily be hidden inside the extension arm.
Without the extension arm, the projector will hang 150 mm from the ceiling. The adjustable extension arm can be set to 150 mm or 430-630 mm. Projector cables can easily be hidden inside the extension arm.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Height adjustment range | 150 - 630 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Adjustable arm | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Height adjustment range | 150 - 630 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Adjustable arm | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 1.36 kg |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 405 mm |
| Weight | 1.15 kg |
| Aluminium content weight | 950 g |
| Steel content weight | 200 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 153 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 405 mm |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Swivel angle | 360° |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Height adjustment range | 150 - 630 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Adjustable arm | Yes |
| Plastic packaging weight | 30 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 180 g |
| Metal packaging weight | 1.15 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 35.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 31.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 44.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 15.2 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |