We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Projector Ceiling Mount 1600-3000 with Fine tune
SKU
7350073730742
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Universal Ceilingmount - Ceiling mount for projector - white
- Fast installation with innovative design
- Ideal for those who wish to use it with more than one brand projectors, or who anticipate changing projectors in the future
- Projector position from the ceiling min 1600 mm - max 3000 mm
- Integrated lateral shift
- Telescopic slide extension
- Fine tune adjustment alignment with 3-axle angle
- Integrated cable management system for concealing cables
- Product: Includes arm and projector mount (complete)
- Ceiling: Includes hardware for a complete installation for nearly any ceiling
- For faster installation the unit comes partially pre assembled
Category: Projector Mounts
| SKU | 7350073730742 |
|---|---|
| EAN | 7330381183416 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Industry-leading projector mounts with fine tune technology for ceiling installations.
The M Universal Projector Ceiling Mount 1600-3000 with Fine tune give you easy placement of your projector in the most discreet setting possible. You can orient and incline according to several axes. The model features cable-masks, height adjustment, and easy fine tune settings adjustments, once the projector is in place. This projector mount has a minimum of surface area to the projector good for not trapping heat close to your projector thus not cutting your projector lamps lifetime.
The built in fine tune technology provides easy fingertip positioning capabilities which automatically adjusts the projectors position. That way you can always be sure to get a well balanced position for your projector after installing it. This does not only save installation time but also make room for possible changes of what projector is being used or how your projection screen is positioned, perfect if you anticipate changing projectors in the future. The arms holding the projector are articulated and telescopic to adopt to almost all projector models.
Multibrackets Projector Ceiling Mount series 200/ 500-800/ 600-1000/ 900-1600/ 1600-3000 with Fine tune offers an industry-leading projector mount for ceiling installations. The series minimizes installation time, simplify maintenance and offers a sought after fine tune adjustment alignment with 3-axle angles. This model also offers the an anti-theft security feature.
There is a reason why this series of projector mounts quickly has become one of Multibrackets top selling product lines.
The M Universal Projector Ceiling Mount 1600-3000 with Fine tune give you easy placement of your projector in the most discreet setting possible. You can orient and incline according to several axes. The model features cable-masks, height adjustment, and easy fine tune settings adjustments, once the projector is in place. This projector mount has a minimum of surface area to the projector good for not trapping heat close to your projector thus not cutting your projector lamps lifetime.
The built in fine tune technology provides easy fingertip positioning capabilities which automatically adjusts the projectors position. That way you can always be sure to get a well balanced position for your projector after installing it. This does not only save installation time but also make room for possible changes of what projector is being used or how your projection screen is positioned, perfect if you anticipate changing projectors in the future. The arms holding the projector are articulated and telescopic to adopt to almost all projector models.
Multibrackets Projector Ceiling Mount series 200/ 500-800/ 600-1000/ 900-1600/ 1600-3000 with Fine tune offers an industry-leading projector mount for ceiling installations. The series minimizes installation time, simplify maintenance and offers a sought after fine tune adjustment alignment with 3-axle angles. This model also offers the an anti-theft security feature.
There is a reason why this series of projector mounts quickly has become one of Multibrackets top selling product lines.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Performance | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Height adjustment range | 1600 - 3000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Height adjustment type | Manual |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Height adjustment range | 1600 - 3000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 12.5 kg |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Weight | 3.3 kg |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Telescopic | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Height adjustment range | 1600 - 3000 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 0 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 471 pc(s) |