We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Flexarm Pro Single HD Offset
SKU
7350105212857
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Universal Flexarm Pro Single HD Offset - Wall mount for displays - screen size: 40" - 75" - maxload 50kg – full offset- VESA Max 600x400 - black
- A Professional Full motion wall mount designed to hold TV ́s up to 50kg ́s
- Center your TV on the wall regardless of where your studs are located
- Built in Horizontal levelling
- Manually adjust your screen position without tools
- Universal design supports VESA 200x100, 400x200, 400x400, 600x400
- Swivel 90° in each direction
- Comes partially pre assembled
- Full Hardware kit included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 50 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 70 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105212857 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This Full Motion Wall Mount with an powerful extension arm that will mount most flat-panel TV up to 50kg´s. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 59.5cm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart tilting technology, we allow effortless viewing angle with a tool less manual adjustment. Don´t let the size of your TV dictate where you put it. Capable of supporting TVs up to 100", the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Single HD Offset features two articulating arms that can be horizontally offset to give you the utmost discretion over where your TV is placed. With 59.5cm of extension, this full motion wall mount provides enough tilt and swivel movement to ensure you always have the perfect viewing angle. Its low profile design allows your TV to sit 66mm from the wall when fully retracted and features cable management clips to keep your cables out of sight.
Horizontal Offset
Center your TV on the wall regardless of where your studs are located by adjusting the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Single HD Offset arm assembly 20.3 cm left or right.
Heavy Duty 50 kg maxload
The M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows you to load 50kg displays on a single arm. Horizontal levelling can be used when pulling the display out.
Low profile design
The unique design of the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows your TV to sit 66mm from the wall when fully pushed in.
Extends 59.5cm
Easily reach over media furniture or other installations with or out of recessed locations with 59.5 cm of extension.
Toolless Tilt Mechanism
Effortlessly tilt your TV 15° forward or 3° backward with the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset newly designed toolless tilt mechanism.
Built in Cable covers
Maintain a clean, finished appearance while hiding any sign of installation with the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset Offset aluminum wall plate covers.
Horizontal Offset
Center your TV on the wall regardless of where your studs are located by adjusting the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Single HD Offset arm assembly 20.3 cm left or right.
Heavy Duty 50 kg maxload
The M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows you to load 50kg displays on a single arm. Horizontal levelling can be used when pulling the display out.
Low profile design
The unique design of the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows your TV to sit 66mm from the wall when fully pushed in.
Extends 59.5cm
Easily reach over media furniture or other installations with or out of recessed locations with 59.5 cm of extension.
Toolless Tilt Mechanism
Effortlessly tilt your TV 15° forward or 3° backward with the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset newly designed toolless tilt mechanism.
Built in Cable covers
Maintain a clean, finished appearance while hiding any sign of installation with the M Universal Flexarm Pro Single HD Offset Offset aluminum wall plate covers.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Panel mounting interface | 200 x 100,600 x 400 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 11.1 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.5 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 710 mm |
| Height | 426 mm |
| Depth (min) | 6.6 cm |
| Depth (max) | 59.5 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 745 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 12.8 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 18 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |