We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset
SKU
7350105212864
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset - Wall mount for displays - screen size: 42" - 100" - max load: 70kg – full offset - VESA max 700x500 - black
- A Professional Full motion wall mount designed to hold TV ́s up to 70kg ́s
- Center your TV on the wall regardless of where your studs are located
- Built in Horizontal levelling
- Manually adjust your screen position without tools
- Universal VESA supports 200x100, 400x200, 400x400, 700x500
- Tilt & Swivel your screen creating a perfect viewing position
- Comes partially pre assembled
- Full Hardware kit included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 100 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105212864 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
This Full Motion Wall Mount with dual extension arms will mount most flat-panel TV up to 70kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 79.5cm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart tilting technology we allow effortless viewing angle with a tool less manual adjustment. Don´t let the size of your TV dictate where you put it.
Capable of supporting TVs up to 100", the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset features two articulating arms that can be horizontally offset to give you the utmost discretion over where your TV is placed. With 79.5cm of extension, this full motion wall mount provides enough tilt and swivel movement to ensure you always have the perfect viewing angle. Its low profile design allows your TV to sit 6.6cm from the wall when fully retracted and features cable management clips to keep your cables out of sight.
Horizontal Offset
Center your TV on the wall regardless of where your studs are located by adjusting the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset arm assembly 27.9 cm left or right.
Heavy Duty 70 kg maxload
The M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows you to load 70kg displays on a single arm. Horizontal levelling can be used when pulling the display out.
Capable of supporting TVs up to 100", the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset features two articulating arms that can be horizontally offset to give you the utmost discretion over where your TV is placed. With 79.5cm of extension, this full motion wall mount provides enough tilt and swivel movement to ensure you always have the perfect viewing angle. Its low profile design allows your TV to sit 6.6cm from the wall when fully retracted and features cable management clips to keep your cables out of sight.
Horizontal Offset
Center your TV on the wall regardless of where your studs are located by adjusting the Multibrackets M Universal Flexarm Pro Dual HD Offset arm assembly 27.9 cm left or right.
Heavy Duty 70 kg maxload
The M Universal Flexarm Pro Single HD Offset allows you to load 70kg displays on a single arm. Horizontal levelling can be used when pulling the display out.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Panel mounting interface | 200 x 100,400 x 200,400 x 400,700 x 500 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 700 x 500 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 12° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Orientation | Landscape |
| Plastic packaging weight | 160 g |
| Metal packaging weight | 21 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3.2 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 823 mm |
| Height | 463 mm |
| Weight | 21.2 kg |
| Depth (min) | 6.6 cm |
| Depth (max) | 79.4 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 512 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 1010 mm |
| Package weight | 24.4 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 9 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |