We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60kg Sound & Camera
SKU
7350105210532
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera - Wall mount for LCD / LED panel - black - screen size: 55" - 85" - soundbar & camera holder
- A Professional Full motion wall mount designed to hold TV ́s up to 60 kg
- Built in Camera shelf and Soundbar holder
- Manually adjust your screen position without tools
- Universal design supports VESA 200x200, 400x200, 400x400, 600x400, 700x400
- Tilt & Swivel your screen creating a perfect viewing position
- Comes partially pre-assembled
- Hardware kit included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 85 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105210532 |
| EAN | 7350105210532 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera is designed to endure. It has a clean bold look with nice lines that creates a unique setting for your TV. The M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera folds effortlessly against the wall, leaving a minimal amount of space between the mount and the wall. It glides effortlessly away from the wall, tilts XX degrees, and can turn up to 120 degrees. Its robust steel frame is designed to support (curved) TVs ranging from 40″ to 85″ (102 -165 cm), weighing up to 60 kg. When we created this mount, we put a great bit of Multibrackets legacy in it.
This TV wall mount is also innovative in the field of mounting systems for televisions, soundbar and cameras. Apart from the design, the Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera is the new future standard: TV wall mount with an integrated soundbar and camera shelf. Now you can install and move your TV, camera and soundbar in one motion. Very useful and very smart. Both the camera shelf and soundbar holder are universal so they will work with most brands on the market.
If you choose a Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera wall mount, you do not just choose a beautiful Flexarm, but also one of the most versatile Flexarms we offer. Intuitive usage and very supple hinges, so you can correct the TV wall mount together with the camera and soundbar in one movement. The cables are held alongside the fixture, and the display Protection System ensures that your valuable TV does not bump into the wall.
This TV wall mount is also innovative in the field of mounting systems for televisions, soundbar and cameras. Apart from the design, the Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera is the new future standard: TV wall mount with an integrated soundbar and camera shelf. Now you can install and move your TV, camera and soundbar in one motion. Very useful and very smart. Both the camera shelf and soundbar holder are universal so they will work with most brands on the market.
If you choose a Multibrackets M Universal Flexarm Pro 60 kg Sound & Camera wall mount, you do not just choose a beautiful Flexarm, but also one of the most versatile Flexarms we offer. Intuitive usage and very supple hinges, so you can correct the TV wall mount together with the camera and soundbar in one movement. The cables are held alongside the fixture, and the display Protection System ensures that your valuable TV does not bump into the wall.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,700 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 700 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.16 m (85") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -3 - 15° |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Distance to the wall (min) | 5 cm |
| Distance to the wall (max) | 61 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (min) | 5 cm |
| Distance to the wall (max) | 61 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 190 g |
| Metal packaging weight | 12.4 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 3 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 750 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 436 mm |
| Weight | 10.1 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 15.6 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |