We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty Plus 1200x900
SKU
7350105213564
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Flexarm Pro 125kg Super Duty Plus 1200x900 - Wall mount for LCD / LED panel - black - screen size: 55" - 110"
- •A Professional Full motion wall mount designed to hold TV ́s up to 125 kg
- •Manually adjust your screen position without tools
- •Universal design supports VESA up to 1200x900
- •Tilt & Swivel your screen creating a perfect viewing position
- •Comes partially pre assembled
- •Hardware kit included
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 125 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 110 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105213564 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
This Full Motion Wall Mount with dual extension arms will mount most flat-panel TV up to 125kg. With its ingenious design it allows even the largest TVs to extend up to 71cm from the wall, retract, tilt, and swivel with ease. Using smart tilting technology we allow effortless viewing angle with a tool less manual adjustment.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400,600 x 400,1200 x 900 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 1200 x 900 mm |
| Maximum screen size | 2.79 m (110") |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Ergonomics | |
| Adjustable depth | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 61 g |
| Metal packaging weight | 23.8 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.3 kg |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1270 mm |
| Height | 945 mm |
| Weight | 17.6 kg |
| Depth (min) | 8.4 cm |
| Depth (max) | 71 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 794 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 462 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 25.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |