We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Cable Sock Self Wrapping 25mm Blue 25m
SKU
7350073734528
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Cable Sock Self Wrapping - Cable organizer - Roll 25 mm x 25 m, Blue - Suitable for various 4 cables
Category: Cable Organizers
| Type | Cable sock |
|---|---|
| SKU | 7350073734528 |
| EAN | 7350073734528 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Multibrackets M Universal Cable Sock Self Wrapping edition. Finally a solution that gives you the highest quality of cablehide to an equal aggressive pricepoint. Match the quality in your home cinema or hifi system with equal quality when hiding your recess wiring._x000D_
The M Universal Cable Sock Self Wrapping is knitted polyester of highest quality and with sleek nordic design. The M Universal Self Wrapping Cable Socks hold any type of cables for example Scart, HDMI, CRT, VGA and other main leads and expands easily._x000D_
Our product gives all users the possibility to individually choose length and colour depending on certain needs._x000D_
The M Universal Cable Sock Self Wrapping are perfect products for easy hide of your wiring at home, or in the office._x000D_
Use M Cable Sock Heat Cutter (Article No: 7 350 022 732 926) for cutting the M Universal Cable Socks to any desired legth._x000D_
Use M Cable Sock Quicktool (Article No: 7 350 073 734 689) for easy insertion of cables into cable socks._x000D_
Available sock colours: Silver, White, Black, Orange, Yellow, Blue, Red
The M Universal Cable Sock Self Wrapping is knitted polyester of highest quality and with sleek nordic design. The M Universal Self Wrapping Cable Socks hold any type of cables for example Scart, HDMI, CRT, VGA and other main leads and expands easily._x000D_
Our product gives all users the possibility to individually choose length and colour depending on certain needs._x000D_
The M Universal Cable Sock Self Wrapping are perfect products for easy hide of your wiring at home, or in the office._x000D_
Use M Cable Sock Heat Cutter (Article No: 7 350 022 732 926) for cutting the M Universal Cable Socks to any desired legth._x000D_
Use M Cable Sock Quicktool (Article No: 7 350 073 734 689) for easy insertion of cables into cable socks._x000D_
Available sock colours: Silver, White, Black, Orange, Yellow, Blue, Red
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable sock |
| Product colour | Blue |
| Material | Polyester |
| Cable diameter (max) | 3.5 cm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Weight | 0 g |
| Length | 25 m |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Plastic packaging weight | 1.05 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 1.33 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -50 - 150 °C |
| Packaging data | |
| Package width | 510 mm |
| Package weight | 2.38 kg |
| Package height | 145 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 53 cm |
| Shipping (inner) case length | 53 cm |
| Shipping (inner) case height | 32 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 5.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 2 pc(s) |