We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Universal Cable Sock Roll Black 40mm-W 50m-L
SKU
7350022732483
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Universal Cable Sock Roll 40 mm x 50 m - Cable organizer - black
Category: Cable Sleeves
| Product colour | Black |
|---|---|
| SKU | 7350022732483 |
| EAN | 7350022732483 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Finally a solution that gives you the highest quality of cablehide to an equal aggressive pricepoint. Match the quality in your home cinema or hifi system with equal quality when hiding your recess wiring.
The M Universal Cable Sock Roll is knitted polyester of highest quality and with sleek nordic design. The M Universal Cable Socks holds any type of cables for example Scart, HDMI, CRT, VGA and other main leads and expands easily.
Expansion of the M Universal Cable Sock is approximately twice the size of the cable sock unexpanded, 20mm (40mm expanded), 40mm (80mm expanded), 55mm (110mm expanded).
Different sizes and colours give all users the possibility to individually choose size and colour depending on certain needs. Multibrackets has a large variety of choices in both colours and lengths.
The M Universal Cable Sock are perfect products for easy hide of your wiring at home, or in the office.
The M Universal Cable Sock Roll is knitted polyester of highest quality and with sleek nordic design. The M Universal Cable Socks holds any type of cables for example Scart, HDMI, CRT, VGA and other main leads and expands easily.
Expansion of the M Universal Cable Sock is approximately twice the size of the cable sock unexpanded, 20mm (40mm expanded), 40mm (80mm expanded), 55mm (110mm expanded).
Different sizes and colours give all users the possibility to individually choose size and colour depending on certain needs. Multibrackets has a large variety of choices in both colours and lengths.
The M Universal Cable Sock are perfect products for easy hide of your wiring at home, or in the office.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Polyester |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Technical details | |
| Plastic packaging weight | 1.36 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 830 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Shipping (inner) case width | 26 cm |
| Shipping (inner) case length | 25 cm |
| Shipping (inner) case height | 44 cm |
| Products per shipping (inner) case | 12 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 235 mm |
| Package weight | 2.19 kg |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Weight | 0 g |
| Aluminium content weight | 0 g |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |