We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Under Desk Drawer Lockable Black with Shelf
SKU
7350105217906
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Under Desk Drawer Lockable Black with Shelf - Drawer kit - one compartment with lock - black
- Inner storage space holds pens, wallets, cell phones, tablets, even laptops
- Upper storage easily holds laptop, tablet or folders
- Steel drawer locks to protect your valuables, personal items, and documents
- Low profile design stays out of your way when you're seated at your desk
- Expand your storage - create an additional shelf above the drawer with the optional mounting brackets
- Includes hardware for easy and secure mounting underneath your desktop
Category: Desk Trays/Organizers
| SKU | 7350105217906 |
|---|---|
| EAN | 7350105217906 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
A unique drawer system supporting the needs of medical environments, now available with a locking mechanism and a shelf above the drawer.
Upgrade a non-drawer cart with added storage with this drawer assembly. This drawer had been designed for manual operation by using key-lock. The drawers are mounted in a way to be easily removed for stocking and cleaning. Interior space can be configured to meet respective needs. Drawers can be swapped from one cart to the other so to enable ultimate flexibility – no need for primary drawer for each cart.
Material is a based upon a powerful but slick steel construction with curved-edges and rounded corners for added comfort and safety. Protective EVA foam on the shelf area protects devices from scratches and prevents slipping. The built in sliding mechanism quietly opens and closes the drawer, perfect for office environments. The locking mechanism keeps office documents and belongings secured. Easy for most users to install and can be very quikly installed by a skilled installer. Works as a great add-on sale with standing desks for your business.
Highlights
Inner storage space holds pens, wallets, cell phones, tablets, even laptops
Upper storage easily holds laptop, tablet or folders
Steel drawer locks to protect your valuables, personal items, and documents
Low profile design stays out of your way when you're seated at your desk
Expand your storage - create an additional shelf above the drawer with the optional mounting brackets
Includes hardware for easy and secure mounting underneath your desktop
Upgrade a non-drawer cart with added storage with this drawer assembly. This drawer had been designed for manual operation by using key-lock. The drawers are mounted in a way to be easily removed for stocking and cleaning. Interior space can be configured to meet respective needs. Drawers can be swapped from one cart to the other so to enable ultimate flexibility – no need for primary drawer for each cart.
Material is a based upon a powerful but slick steel construction with curved-edges and rounded corners for added comfort and safety. Protective EVA foam on the shelf area protects devices from scratches and prevents slipping. The built in sliding mechanism quietly opens and closes the drawer, perfect for office environments. The locking mechanism keeps office documents and belongings secured. Easy for most users to install and can be very quikly installed by a skilled installer. Works as a great add-on sale with standing desks for your business.
Highlights
Inner storage space holds pens, wallets, cell phones, tablets, even laptops
Upper storage easily holds laptop, tablet or folders
Steel drawer locks to protect your valuables, personal items, and documents
Low profile design stays out of your way when you're seated at your desk
Expand your storage - create an additional shelf above the drawer with the optional mounting brackets
Includes hardware for easy and secure mounting underneath your desktop
| Features | |
|---|---|
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Maximum load weight | 5 kg |
| Material | Aluminium, Ethylene-vinyl acetate (EVA) foam, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 6.3 kg |
| Weight | 5.37 kg |
| Aluminium content weight | 5.37 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Aluminium, Ethylene-vinyl acetate (EVA) foam, Plastic, Steel |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Plastic packaging weight | 130 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 800 g |
| Metal packaging weight | 5.37 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.3 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |