We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Under Desk Drawer Lockable Black
SKU
7350105217890
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Under Desk Drawer Lockable, Black - Drawer kit - one compartment with lock - black
- Inner storage space holds pens, wallets, cell phones, tablets, even laptops
- Steel drawer locks to protect your valuables, personal items, and documents
- Low profile design stays out of your way when you're seated at your desk
- Expand your storage - create an additional shelf above the drawer with the optional mounting brackets
- Includes hardware for easy and secure mounting underneath your desktop
Category: Desk Trays/Organizers
| SKU | 7350105217890 |
|---|---|
| EAN | 7350105217890 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
A unique drawer system supporting the needs of medical environments, now available with a locking mechanism.
Upgrade a non-drawer cart with added storage with this drawer assembly. This drawer had been designed for manual operation by using key-lock. The drawers are mounted in a way to be easily removed for stocking and cleaning. Interior space can be configured to meet respective needs. Drawers can be swapped from one cart to the other so to enable ultimate flexibility – no need for primary drawer for each cart.
Upgrade a non-drawer cart with added storage with this drawer assembly. This drawer had been designed for manual operation by using key-lock. The drawers are mounted in a way to be easily removed for stocking and cleaning. Interior space can be configured to meet respective needs. Drawers can be swapped from one cart to the other so to enable ultimate flexibility – no need for primary drawer for each cart.
| Features | |
|---|---|
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Maximum load weight | 5 kg |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 5.9 kg |
| Weight | 5 kg |
| Aluminium content weight | 5 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Plastic packaging weight | 20 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 880 g |
| Metal packaging weight | 5 kg |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.9 kg |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |