We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Tilt & Roll Floorstand
SKU
7350073732364
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Tilt & Roll Floorstand for interactive whiteboard - white - screen size: 32-55" - mounting interface: up to 400 x 400 mm - floor-standing
- Utilize the full potential of the your screen wherever you want to
- Share your screen in multiple rooms
- Easily move your TV stand and screen to a secure location and keep it safe
- Easy to assemble and install
- Built in handles to roll the display stand through standard size doorways and thresholds
- Super duty, light weight construction
- Optional: Camera holder, Shelf and Anti-Theft available
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| SKU | 7350073732364 |
| EAN | 7350073732364 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
This M Display Stand Tilt & Roll is a mobile floor stand especially made to utilize screens up to screens from 32" up to 55"
This mobile Floorstand is the best way to utilize a screen stretching your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. With the screen mounted on the Floor stand the screen can easily be moved around to different conference rooms or education halls. The column has grommets both in the top and bottom for passing cables inside the unit, leaving it with a very clean controlled appearance.
Base front is flush to the ground providing the user with free movement in touch screen applications without fear of tripping over legs or casters. The 2 high performance casters paired with the unique handle on the backside allows the stand to stay in place and move where and when you need it. Easily roll this cart through doorways and over thresholds and when in place always have stabile position of your screen. In Schools and public places the Floorstand and screen can easily be rolled into a secure location after usage and locked safe.
Want an optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location the M Display Stand Tilt & Roll serves your needs.
This mobile Floorstand is the best way to utilize a screen stretching your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. With the screen mounted on the Floor stand the screen can easily be moved around to different conference rooms or education halls. The column has grommets both in the top and bottom for passing cables inside the unit, leaving it with a very clean controlled appearance.
Base front is flush to the ground providing the user with free movement in touch screen applications without fear of tripping over legs or casters. The 2 high performance casters paired with the unique handle on the backside allows the stand to stay in place and move where and when you need it. Easily roll this cart through doorways and over thresholds and when in place always have stabile position of your screen. In Schools and public places the Floorstand and screen can easily be rolled into a secure location after usage and locked safe.
Want an optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location the M Display Stand Tilt & Roll serves your needs.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 40 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 100,200 x 200,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 400 |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Minimum VESA mount | 200 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Design | |
| Type | Fixed floor stand |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 700 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 1718 mm |
| Weight | 30.2 kg |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 1540 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 32.7 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 1540 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 32.7 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of wheels | 2 wheel(s) |
| Number of displays supported | 1 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 300 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 2.5 kg |
| Metal packaging weight | 29.9 kg |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |