We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Tilt & Roll Camera Holder
SKU
7350073732371
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets - Mounting component ( camera shelf ) - steel - white - floor stand mountable
Category: Camera Mounting Accessories
| Product type | Camera shelf |
|---|---|
| SKU | 7350073732371 |
| EAN | 7350073732371 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
M Tilt & Roll Camera Holder is a mobile floor stand especially made to utilize the M Tilt & Roll Floorstand. The Camera Shelf is an accessory that mounts on top of the floor stand making it possible to install a camera or video conference camera.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Camera shelf |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | White |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Steel |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 300 mm |
| Depth | 204 mm |
| Height | 769 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Packaging data | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 206 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 2.7 kg |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 500 g |
| Metal packaging weight | 2.14 kg |