We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Tablestand for Lockable Tablet Mount
SKU
7350105210525
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Tablestand for Lockable Tablet Mount - tilt: 80 - swivel: 360 - tablet size: 7" to 13"
- Perfect in spaces where an extra stand for the tablet or iPad is needed
- A folding arm design
- Handles most tablet sizes 7" to 13"
- Tilt 90 degrees and swivel 360 degrees
- Simple to set up and simple to use
- All hardware included
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 13 " |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| SKU | 7350105210525 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
The M Tablestand for Lockable Tablet Mount is a universal adjustable iPad and Tablet or touch screen stand that rotates 360 degrees to suit the angle that you need, making it ideal for use at the work desk or kitchen table. It comes with soft cushions on the hooks to prevent the screen from getting scratched too. It works with any tablet from 7 inch to 13 inches. The M Tablestand for Lockable Tablet Mount support VESA 75x75 so if you want to add a tablets or iPads we suggest you use the M Lockable Tablet Mount (7350105210341) that mounts perfect to the M Tablestand for Lockable Tablet Mount
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 17.8 cm (7") |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum screen size | 33 cm (13") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle | 360° |
| Tilt angle range | -40 - 40° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Design | |
| Housing material | Rubber, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 240 mm |
| Depth | 153 mm |
| Height | 225.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package width | 66 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 66 mm |
| Package depth | 246 mm |
| Package height | 236 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |