We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Store Shelf Mount Pro Dual 55BDL-4050D
SKU
7350105210747
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Store Shelf Mount Pro Dual 55BDL-4050D - Mounting component ( mounting base ) - steel - screen size: 55" - black
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Shelf |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| SKU | 7350105210747 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Introducing the Multibrackets M Store Shelf Mount Pro Dual 55BDL-4050D. Together with Philips D-Line Displays, this makes an ideal for point of-sale marketing. For the narrowest spaces, such as on front of shelves. Simply combine these screens with the new Multibrackets M Store Shelf Mount Pro Dual 55BDL-4050D and you can fit the mount and screens in most positions and situations needed. With a beautiful design that looks like an integral part of the shelves it sits on, the Philips D-Line Display and Multibrackets mount combined can confer a distinctive premium atmosphere to any retail outlet and boost brand positioning. Especially designed to fit on shelves, Philips D-Line signage could be the perfect match for numerous retail configurations and series of displays a fashionable allure that integrates seamlessly into boutique and high-end retail operations.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 30 kg |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Panel mounting interface | 100 x 100,100 x 200,200 x 100,200 x 200,300 x 300,400 x 400 |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Shelf |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Swivel angle range | -3 - 3° |
| Design | |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 762 mm |
| Depth | 112 mm |
| Height | 276 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Shelf |