We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Speaker Mount White
SKU
7350022739765
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Speaker mount - Mounting kit ( speaker mount ) for speaker(s) - white - wall-mountable - 2pcs
- Ideal for satellite and surround sound speakers
- Can be fixed in virtually any position offering both tilt and swivel.
- Touch reinforced polymer construction enables outdoor use.
- Fits most types of speaker with its universal mounting features.
- Supports up to 5 kg.
- All fixtures and fittings included.
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350022739765 |
|---|---|
| EAN | 7350022739765 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The elegantly designed M Speaker Mount loudspeaker wallsupport is designed especially for home cinema satellite and surround speakers.
This universal wall support is also suitable for ceilings and sloping walls, and features a tilt and turn function to guarantee an optimal listening position. Installation is easy, and all mounting hardware is included. The M Speaker Mount is designed for speakers weighing up to 5 kg.
This universal wall support is also suitable for ceilings and sloping walls, and features a tilt and turn function to guarantee an optimal listening position. Installation is easy, and all mounting hardware is included. The M Speaker Mount is designed for speakers weighing up to 5 kg.
| Features | |
|---|---|
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Technical details | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 450 g |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 500 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 83 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 36 cm |
| Shipping (inner) case length | 26 cm |
| Shipping (inner) case height | 26 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 18 kg |
| Products per shipping (inner) case | 32 pc(s) |