We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Spacer Kit 46"-65" Customized
SKU
7350073731763
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M Spacer Kit 46"-65" Customized - Mounting component ( spacer ) for LCD TV - silver - screen size: 46-65"
Category: Monitor Mount Accessories
| SKU | 7350073731763 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF |
Most professional videowall installers are interested in reducing installation time and up the quality of their installation. Our M Spacer Kit does just that. It was invented to reduce the installation time and increase the overall quality of the installation of your multiscreen videowall in a way you may never thought was possible.
The ingenious design and the fact that the screen spacer kit is specifically tailored to the exact measurements of each display on the market makes it possible to act as a very precise distance measurement tool for putting each new screen in a videowall combination up on the wall in a very detailed position and with reduced measuring time as a result. As there are two spacers included in each kit one serves as a measuring tool for the screen on the next right or left side, and the other for the screen above. Build any combination you wish. The spacer kit has been used to reduce installation time at trade shows and other situations where the lack of time is constant, yet the need of a precise installation is of importance.
The ingenious design and the fact that the screen spacer kit is specifically tailored to the exact measurements of each display on the market makes it possible to act as a very precise distance measurement tool for putting each new screen in a videowall combination up on the wall in a very detailed position and with reduced measuring time as a result. As there are two spacers included in each kit one serves as a measuring tool for the screen on the next right or left side, and the other for the screen above. Build any combination you wish. The spacer kit has been used to reduce installation time at trade shows and other situations where the lack of time is constant, yet the need of a precise installation is of importance.
| Mounting | |
|---|---|
| Product type | Screen spacer |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Product type | Screen spacer |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Minimum screen size | 116.8 cm (46") |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Package weight | 2 kg |
| Package depth | 600 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 50 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1 kg |
| Package weight | 2 kg |
| Package depth | 600 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 50 mm |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 2 kg |
| Package depth | 600 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package height | 50 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |