We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos S1/P1 Wall Mount - Single Black
SKU
7350105211805
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets Premium Wall Mount for Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single, Black)
- Suitable for Sonos speakers
- Quick and easy assemble
- Premium laser cut steel
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105211805 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Our clever design securely wall mounts the Sonos One, One SL and Play:1, with 90 degree of rotation for perfect alignment and enhanced sound. The wall mount is specifically designed to get the best performance from your Sonos S1 whilst delivering beautiful, contemporary aesthetics to grace any room in any home. Sonos Trueplay tuning technology optimises sound for the individual acoustics of the room and location in which your S1 is placed, calibrating the height channels for precise localisation which negates the need for a tilt function which can often disrupt the simple, beautiful lines of the Sonos S1. The wall mount is easy to assemble and install wherever you wish to place - drywall, stud wall, brick, block or concrete. Designed and manufactured in the UK from laser cut steel and machined aluminium.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Rotating | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 11.8 cm |
| Angle of rotation | 90° |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Aluminium, Steel |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single) |
| Technical details | |
| Mounting type | Wall |
| Rotating | Yes |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Height (max) | 11.8 cm |
| Angle of rotation | 90° |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 11.8 cm |
| Width | 132 mm |
| Weight | 468 g |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Depth | 94 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 530 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 195 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Material | |
| Material | Aluminium, Steel |