We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos S1/P1 Wall Mount Flex - Single Black
SKU
7350105215421
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premium Wall Mount for Sonos - M Sonos S1/P1 Wall Mount Flex - Single Black - Premium Flexible Wall Mount with Tilt for Sonos One, One SL and Play:1.
- Suitable for Sonos speakers
- Quick and easy assemble
- Premium laser cut steel
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105215421 |
|---|---|
| EAN | 7350105215421 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Compatible with the Sonos One (Gen 1 and 2), One Sl and Play:1 models. Providing 20 degrees of tilt movement and 90 degrees of left and right motion, this aesthetically looking mount secures the speaker safely while the acoustic pad enhances the sound performance. Easy to assemble and install in a variety of spaces around your home, mount your speakers at any height and benefit from 90° of left and right rotation and neatly hidden cables.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
Sonos is a Registered trademark of Sonos, Inc. in the U.S. and other countries.
| Features | |
|---|---|
| Cable management | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Rotating | Yes |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Angle of rotation | 90° |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Aluminium, Steel |
| Compatibility | Sonos One, One SL, Play:1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Rotating | Yes |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Placement | Wall |
| Product colour | Black |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Angle of rotation | 90° |
| Compatibility | Sonos One, One SL, Play:1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 173 mm |
| Weight | 500 g |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Depth | 174 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 900 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Material | |
| Material | Aluminium, Steel |