We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos S1/P1 Desk Mount - Single White
SKU
7350105211775
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets Premium Desk Stand for Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single, White)
- Suitable for Sonos speakers
- Quick and easy assemble
- Premium laser cut steel
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105211775 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Stylish in design, our Desk Mount safely secures the Sonos One, One SL or Play:1 Speaker while offering optimum sound performance from the fixed 5 degree tilt The desk stand is easy to assemble and install wherever you wish to place. Designed and manufactured in the UK from laser cut steel and machined aluminium, this desk stand is supported with a lifetime guarantee.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Freestanding |
| Placement | Table |
| Product colour | White |
| Height (max) | 15.7 cm |
| Tilt angle range | 0 - 5° |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Steel, Aluminium |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Mounting type | Freestanding |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Placement | Table |
| Product colour | White |
| Height (max) | 15.7 cm |
| Tilt angle range | 0 - 5° |
| Compatibility | Sonos One (Gen1, Gen2), One SL and Play:1 - (Single) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 15.7 cm |
| Width | 95 mm |
| Weight | 600 g |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Depth | 44 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 670 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 116 mm |
| Package height | 122 mm |
| Package depth | 98 mm |
| Material | |
| Material | Steel, Aluminium |