We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Sonos FIVE Floor Stand - Single White
SKU
7350105211737
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Premium Floor Stand for Sonos FIVE(Single, White)
- Suitable for Sonos speakers
- Quick and easy assemble
- Premium laser cut steel
Category: Speaker Mounts
| SKU | 7350105211737 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
Our clever design not only beautifully complements your speaker, it securely holds the Sonos 5 Speaker and hides the included power extension cable giving you flexibility and places your speaker at the ideal listening height. The stand is quick and easy to assemble, with the included tools, features an acoustic pad to enhance sound and adjustable feet for levelling and sound damping. Designed and manufactured in the UK from premium laser cut steel and machined aluminium and secured with our Lifetime Guarantee.
| Features | |
|---|---|
| Mounting type | Freestanding |
| Placement | Floor |
| Product colour | White |
| Height (max) | 83.5 cm |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Material | Steel, Aluminium |
| Compatibility | Sonos Play: 5 (Single) |
| Technical details | |
| Mounting type | Freestanding |
| Package width | 805 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Placement | Floor |
| Product colour | White |
| Height (max) | 83.5 cm |
| Compatibility | Sonos Play: 5 (Single) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (max) | 83.5 cm |
| Width | 360 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Maximum weight capacity | 10 kg |
| Depth | 240 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 6.75 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 805 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 265 mm |
| Material | |
| Material | Steel, Aluminium |