We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Remote 1028 Hotel / Hospital
SKU
7350073734290
Category: Remote Controls
| SKU | 7350073734290 |
|---|---|
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The M Remote is a special remote control designed for Hospitals, Hotels and other environments where short stay visits are common. As the user will then not have the time to learn a more advanced remote simplicity is the key word._x000D_
Giving the user only the very basic features the M Remote Control makes most users able to control the Motorized mount within seconds.
Giving the user only the very basic features the M Remote Control makes most users able to control the Motorized mount within seconds.
| Design | |
|---|---|
| Brand compatibility | Multibrackets |
| Remote control proper use | Flat panel ceiling mounts |
| Product colour | Black |
| Buttons quantity | 5 |
| Backlight buttons | No |
| Input type | Press buttons |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 16 mm |
| Height | 128 mm |
| Weight | 20 g |
| Package weight | 120 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 50 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package weight | 120 g |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Multibrackets |
| Remote control proper use | Flat panel ceiling mounts |
| Product colour | Black |
| Buttons | |
| Buttons quantity | 5 |
| Backlight buttons | No |
| Input type | Press buttons |
| Other features | |
| Package width | 50 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package depth | 130 mm |