We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M QLED/UHD Wallmount Series 43-85" Slim Fit
SKU
7350105213021
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit - Mounting kit ( mounting plate, mounting arm ) for Samsung QLED/ UHD displays - black - screen size: 43"-85" - Micro-Gap - wall mountable
Category: TV Mounts & Stands
| Maximum weight capacity | 60 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 85 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | 7350105213021 |
| EAN | 7350105213021 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
The all new M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit is designed to perfectly fit the the new ultra thin QLED and UHD TV´s by Samsung*. Enhance your QLED installation with the easy to install M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit. Adjust and correctly set your TV position with the wall mount kit and hang your TV very snug to wall.
M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit brings your Samsung TV flush against the wall for a minimalist look that blends seamlessly into any interior.
This mount is when installed just millimeters thin. Actually just an amazing 7,5mm from wall. Once mounted, there's only a minimal gap between the TV and wall so both your home and viewing experience are free of distractions. M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit uses only the very highest quality metals to keep its thin profile and make it match the high-end TV it supports. This makes the wall mount construction super strong and makes it is tested to withhold many times the weight of the QLED screens it was aimed for. Once your TV is wall-mounted, the M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit swivel bracket will allow you to rotate your TV up to 15 degrees for a perfect positioning of your TV.
The design and coloring details matches your TV perfectly. We recommend it for QLED screen sizes from 43" up to 85". For compatibility please check specifications below and check your Samsung TV model´s Slim Fit compatibility.
M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit brings your Samsung TV flush against the wall for a minimalist look that blends seamlessly into any interior.
This mount is when installed just millimeters thin. Actually just an amazing 7,5mm from wall. Once mounted, there's only a minimal gap between the TV and wall so both your home and viewing experience are free of distractions. M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit uses only the very highest quality metals to keep its thin profile and make it match the high-end TV it supports. This makes the wall mount construction super strong and makes it is tested to withhold many times the weight of the QLED screens it was aimed for. Once your TV is wall-mounted, the M QLED/UHD Series Wall Mount Slim Fit swivel bracket will allow you to rotate your TV up to 15 degrees for a perfect positioning of your TV.
The design and coloring details matches your TV perfectly. We recommend it for QLED screen sizes from 43" up to 85". For compatibility please check specifications below and check your Samsung TV model´s Slim Fit compatibility.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 150 x 100,150 x 150,200 x 100,200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 300,300 x 200,300 x 400,350 x 350,400 x 200,400 x 400,400 x 300,400 x 600,400 x 800,600 x 200,600 x 400,600 x 600,600 x 300,600 x 800,700 x 400,800 x 400,800 x 600,800 x 800,800 x 500,900 x 600,1000 x 400,1000 x 600,1000 x 800,1200 x 600,1200 x 800 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 150 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 1200 x 800 mm |
| Maximum screen size | 2.16 m (85") |
| Maximum weight capacity | 60 kg |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Plastic packaging weight | 150 g |
| Metal packaging weight | 1.05 kg |
| Paper/cardboard packaging weight | 300 g |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Compatible products | 43~85” 2021 Samsung Neo QLED, QLED (excluding Q80A) and Crystal UHD Example models: Samsung 43"/ 55"/ 65"/ 75"/ 85" The Frame LS03D QLED 4K Art Mode Smart TV (2024) UE50BU8000, UE55BU8000, UE60BU8000, UE65BU8000, UE70BU8000, UE75BU8000, UE85BU8000, 2022 All Samsung models, excluding OLED S95B. And many more TV´s check your TV´s VESA specifications for details |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 320 mm |
| Height | 236 mm |
| Weight | 1.05 kg |
| Depth (max) | 7.5 mm |
| Aluminium content weight | 1.05 kg |
| Steel content weight | 0 g |
| Other metals content weight | 0 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.5 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 38 cm |
| Shipping (inner) case length | 35 cm |
| Shipping (inner) case height | 34.5 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 17.1 kg |
| Products per shipping (inner) case | 10 pc(s) |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |