We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Multibrackets M Public Video Wall Stand 3-Screens 40-55" Portrait
SKU
7350073731800
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Multibrackets M Public Video Wall Stand Portrait 3-Screens - Stand for 3 LCD displays - aluminum - black - screen size: 40" - 50" - mounting interface: 800 x 400 mm - wall-mountable, floor-standing
Category: Signage Display Mounts
| Maximum screen size | 55 " |
|---|---|
| Mounting type | Floor |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| SKU | 7350073731800 |
| EAN | 7350073731800 |
| Manufacturer | MULTIBRACKETS |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This 3 screen freestanding video wall cart makes it possible to construct video wall in prominent locations for temporary applications.
With the optional floor stand base you can stand or mount it to the floor and make the installation permanent.
M Public Video Wall Stand 3 Screens (3x1) screen array configuration is: 3 screens wide x 1 screens high using portrait mode/ position.
Based on 210cm (Reaching 235cm with its wheelbase) high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. There is a power rail built into each pillar, providing 220V power to the screens or peripherals. This makes installation and cable management an ease. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
This is a perfect solution for customers who need a mobile presentation system for VTC, digital signage applications, and more.
Note: All Multibrackets video walls are designed with the critical application in mind.
With the right combination of durability and serviceability, we provide standardized and cost efficient solutions or even custom fabricated steel and aluminum video walls designed to fit most applications or environments.
With the optional floor stand base you can stand or mount it to the floor and make the installation permanent.
M Public Video Wall Stand 3 Screens (3x1) screen array configuration is: 3 screens wide x 1 screens high using portrait mode/ position.
Based on 210cm (Reaching 235cm with its wheelbase) high pillar made out of durable aluminum, the possibilities for height adjustments are very good and it is possible to provide perfect viewing angle for both a sitting and a standing audience. There is a power rail built into each pillar, providing 220V power to the screens or peripherals. This makes installation and cable management an ease. This movable video wall solution creates a solution that can be used for presentations, trade shows, store or office entrances.
This is a perfect solution for customers who need a mobile presentation system for VTC, digital signage applications, and more.
Note: All Multibrackets video walls are designed with the critical application in mind.
With the right combination of durability and serviceability, we provide standardized and cost efficient solutions or even custom fabricated steel and aluminum video walls designed to fit most applications or environments.
| Mounting | |
|---|---|
| Minimum screen size | 101.6 cm (40") |
| Maximum weight capacity | 160 kg |
| Panel mounting interface | 800 x 400 mm |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Floor |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 139.7 cm (55") |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1730 mm |
| Depth | 1100 mm |
| Height | 2200 mm |
| Weight | 40 kg |
| Package weight | 106.5 kg |
| Package type | Box |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 106.5 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Number of displays supported | 3 |
| Mounting type | Floor |
| Wheels | Yes |
| Plastic packaging weight | 60 g |
| Paper/cardboard packaging weight | 11 kg |
| Metal packaging weight | 95.4 kg |
| Other features | |
| Wheels | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |